Szybkie przeglądanie plików PDF pod Windowsem

Opublikowano: 22.02.2008 | Kategoria: Windows | Tagi: , , , | 1 komentarz »

Często korzystam z dokumentów w formacie PDF. Nowe dystrybucje Linuksa, mają najczęściej już czytnik pdfów domyślnie zainstalowany. Niestety pod Windows musimy instalować dodatkowe oprogramowanie. Najpopularniejsza przeglądarka plików tego formatu (Adobe Acrobat Reader) nie spełniała moich oczekiwań – zwłaszcza ze względu na strasznie długie otwieranie nawet małych plików. Przesiadłem się zatem na innego darmowego readera – Foxit Reader. Bardzo szybki. Rzekłbym nawet – błyskawiczny. Do tego pełna funkcjonalność: kopiowanie zaznaczonego tekstu, wyszukiwanie, komentarze, snapshoty. Po prostu wszystko czego oczekuje zwykły zjadacz chleba od przeglądarki pdf.

No dobrze, ale czy ten Adobe jest faktycznie tak bezużyteczny? Otóż okazuje się, że nie jest z nim aż tak tragicznie. Jeżeli ktoś nie potrzebuje całej masy dodatków w stylu obsługa internetowych ebooków czy rozszerzeń multimedialnych dla reala, windows media itp., to mam dla niego receptę.

W katalogu, gdzie zainstalowany jest Acrobat Reader (np. C:\Program Files\Adobe\Acrobat 6.0 CE\Reader) znajduje się katalog plug_ins, a w nim mnóstwo „śmieci”, które są ładowane podczas startu programu. Rozwiązanie jest banalne. Sprawdzamy, czy w katalogu Acrobat Readera znajduje się katalog Optional. Jeżeli taki katalog nie istnieje, to należy go utworzyć (backup pluginów). Następnie przenosimy z katalogu plug_ins do Optional wszystkie pliki i katalogi oprócz: EWH32.*, printme*, Search.*, WorldReady.*.

I to chwilowo na tyle w tym temacie.


1 komentarz do wpisu “Szybkie przeglądanie plików PDF pod Windowsem”
  1. 1
    slon - 07.03.2008 00:08:

    O foxit readerze warto wspomniec jeszcze jedna rzecz. Ma on tez kilka funkcji dostepnych tylko w platnej wersji Adobe Acrobat. Co prawda foxit tez uudostepnia wiekszosc swoich mozliwosci dopiero w platnej wersji PRO, ale w darmowce mozemy dokonac prostej adycji dokumentu. Np mozna zrobic korekte dokumentu polegajaca na podkresleniu bledow, doklejaniu „zotlych karteczek” z komentarzami, korzystanie z zakreslaczy tekstu, skreslen, wprowadzania nowego tekstu i innych tego typu. Co prawda przy zapisie pliku z korekta foxit dokleja na kazdej edytowanej stronie swoj znak wodny (zakup PRO to eliminuje) ale to tez ulatwia poprawianie szczegolnie duzych dokumantow bo od razu widac na ktorej stronie zostaly naniesione jakies poprawki.
    Polecam ta zabawke wszystkim redaktorom i korektorom tekstu oraz osobom ktore pracuja wspolnie nad jakims dookumentem


Skomentuj

Aby uatrakcyjnić czy też wzbogadzić swój komentarz o linki lub typografię, możesz wykorzystać następujące tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>