Tagowanie plików i folderów w linuksie (Ubuntu)

Opublikowano: 15.06.2008 | Kategoria: Linux | Tagi: , , , , | Brak komentarzy »

W ciągu roku wytwarzam znaczną ilość plików w różnych formatach i często kilku wersjach. Zdarza się, że już po kilku miesiącach znalezienie odpowiedniego pliku staje się zadaniem na ładnych kilkadziesiąt minut. Jednym z rozwiązań, które wykorzystuje jest odpowiednie nazywanie plików i lokowanie ich we wcześniej odpowiednio zaplanowanej strukturze katalogów, np.
/home/skar/Dokumenty/Praca/ProjektX/20080506_projektx-struktura_sieci.png
Jednak to rozwiązanie, jak każde, ma swoje ograniczenia. Dodając do odpowiedniego nazewnictwa możliwość tagowania/opisywania plików i folderów, wyszukiwanie i dostęp do potrzebnych plików jest dużo szybszy, a komfort pracy znacznie się poprawia.

Tagowanie plików dźwiękowych, to standard on wielu wielu lat. Opisywanie plików ze skompresowaną muzyką umożliwia praktycznie każdy dostępny desktopowy odtwarzacz muzyki. Problem pojawia się w przypadku innych plików lub folderów. O ile szukanie ważnej dla nas informacji w plikach „tekstowych” jest ułatwione poprzez systemy indeksujące ich zawartość, czy też możliwość opisywania dokumentów zapisanych w formacie DOC, ODT czy PDF, to czynność ta staje się już dużo trudniejsza np. z plikami graficznymi, czy plikami wideo. Receptą może być zastosowanie wirtualnego systemu plików tj. dhtfs. Wszystkie pliki należy przenieść do jego struktury (tworzymy repozytorium na dysku, które jest następie montowane i widoczne jako osobny system plików), ale jakoś nie potrafię znaleźć w sobie zaufania do wczesnej jeszcze wersji programu (aktualnie 0.3.0), a ręczne tagowanie plików z linii komend do wygodnych nie należy. Szczęśliwie instalowany domyślnie już od kilku wydań w systemie Ubuntu Tracker umożliwia oprócz indeksowanie, tagowanie plików. Niedogodnością jest jednak niemożność tagowania plików (dodawania etykiet) w wygodny sposób – w Trackerze jest to możliwe tylko z poziomu wyszukiwania.

Narzędzie wyszukujące Tracker

Marzyło by się rozwiązanie w stylu aplikacji Punakea dostępnej na Mac OS. Połowicznym, acz działającym i wygodniejszym sposobem na pokonanie tych niedogodności jest GPL-owe rozszerzenie Tracker-tab-tags do Gnomowego Nautilusa, umożliwiające tagowanie plików i folderów w oknie właściwości dokumentu (prawy klawisz myszki na pliku -> Właściwości -> Tags).

Właściwości pliku - karta Tagi

Instalacja Tracker-tab-tags:
1. Instalujemy potrzebne pakiety:

apt-get install python-nautilus python-dev

2. Ściągamy skrypt ze strony http://svn.gnome.org/svn/tracker/trunk/python/nautilus/tracker-tags-tab.py i kopiujemy do katalogu ~/.nautilus/python-extensions/ (jeżeli katalog docelowy nie istnieje, to należy go utworzyć).

3. Restartujemy Nautilusa

killall nautilus

I to by było na ten moment wszystko w tym temacie.Skomentuj

Aby uatrakcyjnić czy też wzbogadzić swój komentarz o linki lub typografię, możesz wykorzystać następujące tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>