Xinha 0.95 – problem z wysyłaniem danych formularza

Opublikowano: 04.11.2008 | Kategoria: Internet, Programowanie | Tagi: , | Brak komentarzy »

Nie sądziłem, że na taką „pierdołę” stracę ponad 4 godziny. Z różnych przyczyn i nowych założeń, musiałem w pewnym projekcie zmienić javascriptowy edytor WYSIWYG. Dotychczas „najprzyjemniejszy” wydawał mi się TinyMCE. Spora ilość pluginów, praktycznie brak różnic w przeglądarkach. Posiada kilka niedociągnięć i drobnych błędów, ale jest użyteczny i używalny – nie spotkałem jeszcze edytora doskonałego.

Zmiana edytora wynikła głównie z potrzeby wykorzystania bardziej zaawansowanego uploadera plików, z możliwością zarządzania folderami i plikami na serwerze. Do TinyMCE jest w tym celu wykorzystywany płatny plugin MCFileManager, a ja w miarę możliwości szukałem czegoś „otwartego”. Przypomniałem sobie o edytorze Xinha, z którego gdzieś tam kiedyś korzystałem.

Miłe zaskoczenie. Wszystko na dzień dobry w języku polskim – wystarczy zmienić wartość zmiennej podczas konfiguracji. Dokumentacja może nie jest zbyt rozbudowana, ale wystarczająca do pierwszego odpalenia. To co najbardziej mnie zainteresowało, to funkcje do prostej obróbki plików graficznych – skalowanie, przycinanie (crop), obracanie. Zmodyfikowany plik możemy zapisać w innym formacie graficznym i w innej jakości – super. Ponadto wygodne zarządzanie plikami na serwerze – można tworzyć nowe foldery, usuwać i edytować stare, modyfikować pliki graficzne wcześniej wgrane.

Oczywiście nie mogło się obyć bez problemów przy „wkładaniu” edytora do projektu. Otóż problem okazał się wynikać z tak prozaicznej przyczyny, że był dość trudny do wykrycia i usunięcia. Zatem używając Xinha, nigdy nie wkładaj formularza do tabelki. Rób odwrotnie – wkładaj tabelkę do formularza.

Tak jest ŹLE:

<table>
<form>
<tr>
<td><input type="text" name="jakies_pole"/></td>
</tr>
</form>
</table>

Tak jest DOBRZE:

<form>
<table>
<tr>
<td><input type="text" name="jakies_pole"/></td>
</tr>
</table>
</form>

Banał, ale można stracić na niego sporo czasu.Skomentuj

Aby uatrakcyjnić czy też wzbogadzić swój komentarz o linki lub typografię, możesz wykorzystać następujące tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>