Opłaty za radio w Last.fm

Opublikowano: 25.03.2009 | Kategoria: Internet | Tagi: , | 5 komentarzy »

Last.fm logo redWidać nie wszystkim zarobek na reklamach wystarczy. Strumieniowanie w Last staje się płatne. Rozumiem, że wytwórnie i artyści chcą zarobić, serwis też do interesu nie będzie dokładał, a koszty utrzymania nie są małe i przydałaby się też kasa na rozwój i realizację nowych pomysłów. Nie podoba mi się jednak traktowanie 3 krajów (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy) jako „rynków kluczowych” (wg. Matthew Ogle) i zrzucanie większości opłat na resztę świata. Tłumaczenie, że reklama wystarcza na darmowy streaming dźwięku tylko w tych krajach mnie nie przekonuje. Ale dlaczego tylko tam? Gdzie nagle podziała się idea społeczności? I teraz może okaże się, że internauta z UK internaucie z Polski nierówny? I ma o tym orzec mój adres IP, czy może kraj określony w profilu? Zgroza!
Według mnie jak już zabrano darmowy nieograniczony „radio streaming”, to powinno się to zrobić wszystkim, nieważne czy mieszkam na wyspach, czy szprecham, czy wcinam hot dogi, a radio powinno być dostępne tylko dla subskrybentów. Dyskryminacja w Internecie, znowu… :-(


Komentarze do wpisu “Opłaty za radio w Last.fm”
 1. 1
  Willy - 27.08.2009 11:25:

  Dyskryminacja? Z CCCP się urwałeś?

  Uważasz, że ilość reklamodawców z Polski jest taka sama jak w USA?

  Weź trochę policz i pomyśl o tych ludziach którzy mają rodziny na utrzymaniu i chcą też godnie żyć.

  UK, USA i Niemcy to po prostu większe rynki. Więcej reklamodawców i więcej internautów więc nautalnie: większy zysk. Uważasz, że gdzie może być podobnie? W Mołdawi? Na Litwie? Na upadającej gospodarczo Ukrainie i Łotwie? W Polsce która nie potrafi korzystać z internetu (współczynnik np. załatwiania spraw formalnych w Polsce jest znikomy) ?

  Internauta z Polski nierówny internaucie z UK? Co to w ogóle za demagogia i sposób myślenia? A dlaczego ma być równy? Oni mają większy rynek IT i należy się im my go mamy tyle co brudu za paznokciem. Podziękuj za to politykom którzy biurokracją i korupcją niszczyli zalążki informatyki w naszym kraju (przykład Optiumusa). A równość nie istnieje, jak może istnieć skoro oni są lepsi? Rynek, ilość internautów etc. Taka jest gospodarka i to zasady kapilatizmu więc skończ mówienie jak komunista omaa społeczności i równości.

  Zejdź na ziemię i dorośnij.

 2. 2
  skarlcf - 28.08.2009 01:28:

  Widzę, że nie do końca się zrozumieliśmy, czy raczej Ty, mnie nie zrozumiałeś.

  Dla kogoś korzystającego dość regularnie z Lasta, zabranie strumienia części społeczności było (i jest) nie fair. Wiem, biznes nie musi być fair, ale podobno, jak to głosi jedna z polskich telewizji prywatnych: „Biznes jest dla ludzi”.

  Podział społeczności na „zachód” i „reszcie świata”, to zwyczajne złamanie zasady równości na poziomie serwisu społecznościowego.

  Podkreślam, że nie oczekuję, że biznes ma dokładać do moich zachcianek muzycznych, czy też, że wszystko ma być za darmo. Nie jestem „The Pirates Bay”. Mam ochotę korzystać z usługi na dobrym poziomie technicznym, to płacę. Doskonale zdaję też sobie sprawę z kosztów utrzymania infrastruktury do strumieniowania na taką skalę – biznes (na dobrą sprawę prawie nikt na świecie) nie chce i nie będzie dopłacać.

  Co do rynku reklamowego – jasne, że na zachodzie jest bardziej rozbudowany. Pytanie do Ciebie i prośba o zastanowienie: czy Last zarabia tylko na reklamie?

  Dla mnie Last, poddał się złotej monecie. Szkoda, bo inaczej ten serwis pojmowałem, a ów wpis był i jest zwykłym oburzeniem, do którego nawet jako subskrybent Lasta, mam prawo.

 3. 3
  Willy - 02.09.2009 13:08:

  „zwykłym oburzeniem, do którego nawet jako subskrybent Lasta, mam prawo.”
  Jasne, że masz prawo. Ale moim zdaniem zbyt wiele socjalistycznych czy nawet komunistycznych poglądów rozlazło się po sieci. Stad takie reakcje i zachowania na chociazby to co zrobil Last. To normalne biznesowe a przytym bardzo uczciwe rozwiązanie.

  Rownosc o ktorej mowisz to wlasnie postulat komunizmu. „Podział społeczności na “zachód” i “reszcie świata”. To nie jest podział ideologiczny, zbyt mocno bierzesz to do siebie „ci ze wschodu to sowieccy glupcy, wycisniemy ich” nie nie nie. To podzial wynikajacy z rentownosci. Jesli Last bedzie miec pieniadze to rozwinie swoja dzialalnosc we wszystkich krajach – plynnie i rownomiernie. Inaczej musieliby dokladac do rynku ktory nie przynosi zysku (europa środkowo-wschodnia) Na ich rynkach tzw podstawowych wystarczy reklama a u nas potrzebna jest oplata by zysk byl rownomierny.

  Jesli dluzej sie zastanowic to w sumie takie dzialanie Lasta jest wlasnie po to by nie doprowadzic do braku rownosci o ktorej mowisz. Po to by mogli swiadczyc jednakowa jakosc swoich uslug niezaleznie od kraju. Jesli zyski na zachodzie są większe a u nas na tyle mniejsze, ze trzeba wprowadzic oplaty. To pomysl. Jesli Last sie chce rozwinac to na pewne inwestycje i nowe funkcje nie starczyloby kasy. I wtedy rozne nowe funkcje mieliby wlasnie ci z UK czy USA. Wiesz jakie wtedy byloby gadanie? Ze to olewanie ludzi z naszej czesci europy, rzucanie okruszków etc etc.

  A tak na marginesie, raz jeszcze o rownosci. Rownosc to jest jakis dogmat? Nigdzie i nigdy nie bylo rownosci. Kompletnie nie rozumiem jak mozna sie powolywac na cos co bylo tylko i wylacznie sowiecką paplaniną. Skoncz z taka komunistyczna terminologia, jeszcze moze o kolektywizmie zaczniesz mowic? ;)

  BTW nie interesuje sie Lastem, ale czy tej „rejonizacji” nie mozna ominac TORem? ;]

  I jeszcze jedno. Coraz więcej serwisów będzie płatnych. Z powodu ograniczonych wpływów z reklam (użytkownicy instalują pluginy blokujące banery). Więc się przyzwyczajaj ;)

 4. 4
  Willy - 02.09.2009 13:14:

  POPRAWKA DO POSTA WYŻEJ:

  Napisałem: „Jasne, że masz prawo.”

  Błąd. Miało być:
  Jakie prawo? Oni robią serwis i to oni ustalają prawo. Jeśli uważasz, że oni robią serwis i ty masz do niego większe prawa jako user niż autorzy to nie respektujesz prawa własności. Masz niepokojąco komunistyczny punkt widzenia.

 5. 5
  skarlcf - 04.09.2009 09:18:

  Dobrze mi z moim punktem widzenia, którego niestety Ty, Willy, wbrew Twojemu przekonaniu, nie dostrzegasz. Nie rozumiem dlaczego bawisz się w jakieś personalne doszywanie mnie łatek ideologicznych zamiast skupić się na głównym temacie.
  Dodatkowo piszesz, że nie interesujesz się Lastem, to skąd takie mocne słowa z Twojej strony?

  Willy, piszesz o prawach biznesu i jednocześnie wskazujesz, a może nawet zachęcasz, do ich łamania przez klientów (patrz TOR). Ponadto chyba nie zastanowiłeś się nad pytaniem, które Ci zadałem w poprzednim moim komentarzu. Pomyśl chwilę nad nim.

  Dobrze być „komunistą”.


Skomentuj

Aby uatrakcyjnić czy też wzbogadzić swój komentarz o linki lub typografię, możesz wykorzystać następujące tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>