StarDict – linuxowy zamiennik słownika Lingoes

Opublikowano: 03.06.2009 | Kategoria: Linux, Windows | Tagi: , , | Brak komentarzy »

Dla niewtajemniczonych Lingoes, to bardzo przyjazny i darmowy słownik, który pozwala wpisywać słowa do tłumaczenia „z palca” lub przez zaznaczenie wyrazu myszką (i w tym jego moc!), a także obsługuje tzw. tłumaczenie „pełnotekstowe”. Oczywiście wersja na systemy linuxowe nie istnieje, a Wine, pomimo poprawnej instalacji, samej aplikacji uruchomić nie potrafi – mnie się nie udało.
Domyślny gnomowy słownik, to dla mnie jakaś mordęga i utrapienie – zaznaczam tekst, kopiuję, przechodzę do słownika, wklejam, tłumaczy… Za dużo tego. Powinno być tak jak w Lingoes – zaznaczam, tłumaczy.

Poszperałem trochę w sieci i natrafiłem na aplikację StarDict (strona odstrasza). Zainstalować go można w Ubuntu bardzo prosto przez Dodaj/Usuń… z menu Gnome. Są też paczki dla Fedory i pliki instalacyjne dla Maca i Windowsa.

Na dzień dobry straszna bieda – jedynie tłumaczenie z angielskiego na chiński – dla Polaka mało użyteczne. Rozwiązanie na szybko, to podpięcie słowników online m.in. WordNet. Wchodzimy w Preferences>Net>Net Dict i klikamy Register an account. Podajemy login, hasło i adres email. Sukces! Możemy teraz w Manage Dictionaries>Network Dictionaries przyciskiem Add dodać interesujące nas słowniki dostępne online.

Rozwiązaniem na ewentualność odcięcia od internetu jest ręczna instalacja słowników ściągniętych ze strony projektu. Ściągamy pliki tarball i rozpakowujemy je do katalogu /usr/share/stardict/dic/.

tar -xjvf stardict-longman-2.4.2.tar.bz2
sudo mv stardict-longman-2.4.2 /usr/share/stardict/dic/

Po ponownym uruchomieniu aplikacji, nowe słowniki powinny już być dostępne. Kolejność wykorzystania zainstalowanych słowników przy tłumaczeniu wyrażeń określamy w Manage Dictionaries>Manage Dict przy pomocy strzałek po prawej stronie. Kolejność może być inna dla tłumaczeń „z palca” i w trybie skanowania zaznaczenia.

Lingeos jest ładniejszy, ma więcej słowników i działa… StarDict po prostu działa.Skomentuj

Aby uatrakcyjnić czy też wzbogadzić swój komentarz o linki lub typografię, możesz wykorzystać następujące tagi XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>